Scopus і Web of Science – порівняння баз даних

Зміст

 

Web of Science і Scopus – два лідери серед наукометричних баз на світовому рівні. Це максимально інформативні, якісні, авторитетні майданчики, які зосереджують наукові статті та матеріали, що дозволяють підвищити і простежити їх цитування. Вони сприймаються в тандемі, і часто більш молодий Скопус називають «молодшим братом» WoS. Однак відмінності є, і вони суттєві.

 

Коротка характеристика WoS

 

33 тисячі рецензованих журналів з переважним ухилом на точні та природничі науки, а також понад 4,5 тисячі сайтів – це значний масштаб. Кількість ніяк не погіршує якість.

 

Web of Science містить вичерпну інформацію про використовувані джерела, документи, реферати, авторів публікацій. Такий набір критеріїв дозволяє швидко знайти дані про цитування – хто і коли.

 

Специфічні риси:

 1. Безпрецедентність охоплення. Можливість отримати доступ до всіх видів наукових матеріалів, включаючи окремі частини повного огляду;
 2. Об’ємна база матеріалів наукових конференцій – понад 7,3 мільйони;
 3. Повна індексація без підміни і видачі часткового охоплення за повне. Такі випадки ніколи не зустрічаються;
 4. Широке охоплення регіональних баз даних, включаючи Росію, Корею, Китай, Латинську Америку;
 5. Впливовість журналу оцінюється за допомогою максимально неупередженого механізму. Немає привілеїв на користь авторитетних, відомих, рейтингових видань – правила рівні й однакові для всіх.

 

Стосовно до WoS під повним індексуванням мається на увазі отримання доступу до всіх результатів досліджень, які можна вважати частиною цілого огляду наукової діяльності установи або автора.

 

У цій базі практикується щомісячне оновлення даних. Однак є істотний недолік. З огляду на абсолютне переважання англійської мови, розрахунки індексів часто мають суттєві похибки. Це проблема, з якою стикаються російськомовні і україномовні матеріали – їх бібліографічні посилання просто не зчитуються.

 

Специфіка БД Scopus

 

Мультидисциплінарна наукометрична база функціонує з 2004 року і вже продемонструвала неймовірне охоплення. Кількість рецензованих журналів перевищила 24 тисячі. З них третина (близько 8 тисяч) доводиться на соціогуманітарні науки.

 

Приблизно по 26% відводиться на медицину і фізичні науки, журнали, що залишилися належать до сфери біології. Всього передбачено 27 тематичних розділів, які в свою чергу диференціюються майже на 350 підрозділів.

 

Скопус рецензує 5 тисяч видань і містить близько 9 мільйонів наукових конференцій, багатомільйонні записи про патенти. Ще однією особливістю є велика кількість так званих журналів режиму відкритого доступу. Всього в базі вже налічується близько 60 мільйонів записів, і щороку їх кількість збільшується на 3 мільйони.

 

Важливим аспектом є щоденне оновлення даних. Передбачено створення профілів авторів, журналів, установ. Це служить відмінним способом пошуку та ідентифікації потрібної інформації.

 

На сьогоднішній день в Скопус індексовано 125 українських журналів. Лідером у вітчизняному сегменті є такий напрямок, як математика і фізика, а також медицина. При цьому практично всі з них мають квартиль Q4.

 

 

Яка наукометрична база краще?

 

Порівняльна характеристика не дозволяє виділити очевидного лідера. І Веб оф Сайнс і Скопус знаходяться на одному, максимально високому рівні. Однак є переважні особливості за окремими критеріями:

 

 • Scopus відрізняється більш великим списком сучасних джерел. Його додаткова перевага полягає в можливості реалізувати незалежну систему вибору джерел.
 • WoS складніше у використанні. Його внутрішня інфраструктура, і навіть інтерфейс сайту менш зручні і зрозумілі для недосвідченого користувача на відміну від іншої бази.
 • Скопус – більш молода база. Вона функціонує всього 16 років. Але вже на 30% за обсягом матеріалу лідирує. При цьому важливо відзначити, що на 90% матеріал цієї бази поглинає матеріал WoS.
 • Web of Science вважається лідером по глибині цитування за джерелами, чого не можна сказати про другий варіант.
 • Традиційно прийнято вважати, що WoS більше профілюється на природних і точних науках, в той час як основним напрямком Скопус є гуманітарні та соціальні дисципліни. Однак можна сміливо стверджувати, що така диференціація є досить умовною.
 • В обох варіантах мається на увазі поділ наукових статей за квартилем, що відображає рівень затребуваності.
 • Відмінною характеристикою є використовувані наукометричні показники. Для Scopus більш характерний індекс Хірша, а WoS віддає перевагу імпакт фактору. При цьому інші варіанти не виключаються повністю.
 • Перевагою Скопус є більш велика мовна база. Матеріал публікується не тільки англійською, а й іншими мовами.

 

У Скопус можна візуалізувати результати пошуку і оцінити їх за допомогою опції Analyze Results. Також існує спеціальна програма для моніторингу змін результатів цитування за певний часовий проміжок.

 

Кожна платформа по-своєму гарна. Тому вибір повинен залежати, по-перше, від специфіки статті та її відповідності тематиці журналу, а по-друге – від переслідуваних цілей.

 

WoS більш повно охоплює літературні джерела попередніх років, зокрема до 1996 року, що є однією зі слабких сторін Скопус. Однак саме ця наукометрична база оптимально підходить для прогнозування, оскільки більш широко охоплює сучасні дослідження і роботи.

 

У компанії «Scopus-Україна» ви можете замовити наукову статтю «під ключ», включаючи підбір оптимального журналу, який індексується у Scopus та Web of Science. Наша команда має багаторічний успішний досвід публікацій, навички ведення ділової переписки з редакціями, кваліфікацію в різних профілях. Все це дозволяє гарантувати потрібний результат.

Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

Залиште відгук

Ваш e-mail не буде опублікований