Що таке Scopus?

Зміст

 

Scopus – база можливостей наукового світу

 

Scopus – наймасштабніша база цитування з двадцятьма тисячами видань. Видавничому дому Elsevier вдалося створити глобальний і ефективний інструмент для наукового соціуму.

 

Всесвітньо відомий бренд Scopus без перебільшення можна назвати найбільш результативним і значущим інструментом пошуку наукових робіт та їх авторів. Кількість записів вже перевищила 50 млн., а темпи їх збільшення такі, що щорічно список поповнюється 2-3 млн. пунктів. При цьому наукометричний апарат працює максимально ефективно і дозволяється оперативно та зручно знайти потрібну інформацію.

 

Кількість матеріалу не нівелює його якість. Скопус визнана кращим майданчиком в дослідницьких і наукових колах, серед університетів і профільних організацій.

Дані цієї бази беруться в розрахунок, коли складаються провідні міжнародні рейтинги таких гігантів, як Financial Times.

 

Скопус в цифрах

 

Оновлення наукометричного майданчика проводиться щоденно, за рахунок чого завжди гарантована максимальна актуальність та достовірність інформації. Про масштабність і значущість Scopus найкраще говорять статистичні дані:

 

 • Рецензується журналів – цифра наближається до 23000. З них 124 позиції є українськими;
 • Категорія джерел Open Access – близько 4 000;
 • Звіти по проведеним конференціям з усього світу – 8 млн.;
 • Книжкові серії – близько 600 пунктів;
 • Патенти на основі даних ключових світових компаній – 28 млн.;
 • Книги – 150 тисяч;
 • Trade Publications – 280 одиниць;
 • Близько 30 млн. записів – цитовані посилання.
 • Хронологічне охоплення – з 1792 року.

 

Список можна перераховувати довго, проте вже ці позиції дозволяють говорити, що аналогів у світі немає. Скопус – це рівні можливості учених зі всього світу.

 

Історія та еволюція бази Скопус

 

Не так давно Scopus відзначив своє 16-річчя. Проте в реальності вчений світ вже складно уявити без функціонування цього майданчику. Через п’ять років після запуску проекту видавництва Elsevier в 2009 році Експертною радою проведено відбір змістовного наповнення.

 

Що стосується еволюції Elsevier – засновник має давню історію, яка сягає кінцями в 1880-ті роки. На сьогоднішній день це лідер світової арени. На частку видань цього бренду припадає 25% всіх матеріалів Скопус.

 

В цілому можна сказати, що мета засновників досягнута. Консультаційна рада змогла забезпечити атмосферу незалежності видання, авторитетності і змістовності матеріалів, зручності використання.

 

Охоплення інформації по території і темам

 

Журнали бази диференціюються на 24 категорії за тематичними розділами. Охоплення тематик переважно зводиться до юриспруденції, суспільних наук, економіки, сільгосп. напрямкам, технічних та природничих дисциплін.

 

У відсотках статистика виглядає так (з невеликими похибками):

 • 33% відводиться природничим і фізичним наукам;
 • 32% припадає на медицину;
 • приблизно 17% відводиться на напрями про життя дисципліни соціогуманітарної категорії.

 

Географічне охоплення має наступний розклад:

 • 53% – це Європейська частина континенту, Середній Схід і Африка;
 • 35% – США та інші країни цього континенту;
 • 12% – Південна Америка і регіон узбережжя Тихого океану.

 

В базі індексуються джерела на безлічі мов, однак завжди є анотації англійською мовою. За статистикою навігація ресурсу вважається найбільш зручною і доступною, інтерфейс – максимально зрозумілим, а глибина охоплення наймасштабнішою.

 

Специфіка роботи Скопус

 

Scopus має особливий механізм функціонування. Для забезпечення якості матеріалів повністю виключаються випадкові користувачі, архівні дані мають надійний захист. Одним із проявів такої політики є не дешева вартість передплати. Більшість приватних осіб в автономному порядку не зможуть дозволити собі таку розкіш, особливо без прямої потреби.

 

Разом з тим, в рамках функціонування передбачається зручний доступ університетів та інших наукових установ до підписки та фінансування такої послуги з державного бюджету. У співробітників таких структур є доступ через бібліотечні комп’ютери.

 

Послуги, доступні користувачам у базі Scopus:

 • отримання інформації про авторів, установи і публікації по всіх потрібних напрямках шляхом спеціального пошуку;
 • всебічний аналіз в автоматичному режимі;
 • доступ до наукометричних даних;
 • аналіз по окремій статті, аналіз рецензованої літератури;
 • пошук і отримання офіційних даних наукометричної категорії;
 • ознайомлення з результативністю розбивки по всім групам матеріалів бази;
 • аналіз функціонування конкретної організації або автора на предмет продуктивності та цитування.

 

Якщо кількість опублікованих матеріалів у Скопус 2 і більше, автору присвоюється індивідуальний номер і створюється відповідний обліковий запис, а також індивідуальний ідентифікатор, який максимально спрощує пошук за такими вихідними даними, як ім’я та прізвище, кількість публікацій, дослідницька область тощо.

 

Системою також передбачені профілі для окремих журналів та наукових установ. Принцип функціонування і пошуку аналогічний авторському профілю. Це максимально зручно і зрозуміло. Також така система дозволяє з точністю і оперативно знайти потрібну інформацію.

Який рівень доступу надати співробітнику на тій чи іншій платформі, установа або навчальний заклад, у якого ви підписалися, вирішує самостійно. Це внутрішня політика володаря профілю – юридичної особи.

 

Scopus має глобальне значення і для окремого автора, і для всього наукового співтовариства.  Індексовані журнали вважаються дуже авторитетними, а наявність таких публікацій у авторів служить способом утвердження в науковому співтоваристві і відкриває доступ до захисту дисертацій. Це бонус при боротьбі за гранти, спосіб пошуку однодумців та інвесторів проектів.

Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

Залиште відгук

Ваш e-mail не буде опублікований